Kuidas valida sülearvutit?

February 24, 2020

background

Seekord teeks juttu sellisest asjast nagu sülearvuti valik. Esmapilgul tundub nagu suhteliselt lihtne, et lähed poodi, küsid müügimehelt natuke soovitusi ja ongi olemas. Antud kirjutise üheks algpõhjuseks on ka üks reaalne juhtum, kus tuttav juhindus just eelpool kirjeldatust. Lisaks oli tal ka argument, et mida kallim seda parem. Kindlasti ei taha ma selle kirjatükiga pretendeerida just selle kõige õigema juhendi koostajaks, ent kindlasti ei ole see ka juhend mänguarvuti valimiseks.

Ekraan

Ekraani valikul tasub arvestada nelja komponenti:

Läikiv või matt

Minu enda eelistus on matt ekraan. Sellega saab rahulikult tööd teha, ilma et peegeldused ekraanilt vastu vaatavad. Üks huvitav nüanss räägib veel mati kasuks - nimelt avatud kontoris, kus kasutatakse ka kõrvaklappe, muutub läikiv ekraan kiiresti tüütuks. Sa näed igat selja tagant või kõrvalt möödujat ka oma ekraani pinnalt ja paratamatult kipud reageerima, et kes see oli. Samuti mõjuvad ka valgustite peegeldused. Kui sa töötad palju õues päikese käes või eredates valgustingimustes, siis on matil ekraanil eelis. Meie soovitus: matt ekraan

Diagonaal ja resolutsioon

Ekraani diagonaal ja resolutsioon käivad käsikäes. Esmalt aga ekraani diagonaalist. Ekraani diagonaali valikul tuleks arvestada, et mis selle sülearvutiga peamiselt tegema hakatakse. Kui tegeled graafikaga või oled projekteerija, siis on ekraani suur diagonaal tähtsam. Kui aga oled tihe reisija, siis on aga väiksem diagonaal ja seega ka kaal põhiargumendiks. Enamasti on sülearvutid 14 - 15" (tollise) diagonaaliga. Miks ma need kaks punkti kokku panin, on just sellepärast, et 4k ehk UHD (3840 x 2160) resolutsioon on 13" ekraanil päris keeruline kasutada, samas 17" ekraanil on see kasutatav. Resolutsioon näitab mitu punkti on ekraani horisontaal- ja vertikaalrivis. Mida suurem punktide arv seda väiksem ja kaugem tundub pilt ekraanil. Vanainimesed kipuvad suure resolutsiooni kohta ütlema "kirbusitt", sest tekst ja ikoonid on väga väikesed. Resolutsiooniga on seotud ka üks häda. Nimelt, ekraani resolutsioon on muudetav, AGA igal ekraanil on nn "native resolution" ehk parim resolutsioon, kus pilt on terav ja ilus. Teistel resolutsioonidel on pilt udune ja näiteks graafilise disaini ja fotograafiaga tegelejatele kasutamatu. Sülearvutite andmetes on märgitud "native resolution". Meie soovitus: Siinkohal on raske anda soovitust, sest igal kasutusalal on see väga erinev, kuid näiteks kontoritööks ja kodukasutajale võiksime soovitada 14-15" ekraani diagonaali ja resolutsiooni 1920x1080.

Ekraani füüsiline tugevus ja hinged

Ekraani füüsiliste omaduste olulisus tuleb välja kogemusega. Nimelt, kui sa oled väga aktiivne sülearvuti kasutaja ehk sa liigud sülearvutiga palju ringi, siis sellega tuleb sülearvutite valikul määravaks ka nende füüsiline vastupidavus. Vastasel juhul võib olla aga sülearvuti terve eluiga lühike. Ekraani tugevuse puhul saan tuua ühe konkreetse näite. Andku nüüd Lenovo mulle andeks, aga näiteks Lenovo V130 seeria ekraan on muidu täitsa rahuldav kodukasutaja jaoks, kuid ekraani korpus on sellel väga õrn. Ekraani korpus paindub kohutavalt läbi ja kui näiteks teda uuesti pärast ühest äärest sulgeda, siis ekraan paindub kõveraks. Ma ei kujuta ette, mis sellest ekraanist jääks järgi aktiivse kasutaja käes. Kui sülearvuti on kotis ja ta natuke muljuda saab, siis võib see kehvasti lõppeda - näiteks hõõrutakse ekraan vastu klaviatuuri klahve ära. Kindlasti on paljud inimesed näinud sülearvuteid, millel on ekraanil läikima hõõrutud triibud. Need triibud tulenevad sellest, et kui sülearvutit kantakse kotis ja korpus on õrna konstruktsiooniga, siis ekraani pind painutatakse vastu klahve ja liikumine teeb selle poleerimistöö. Sülearvuti hinged on õrn komponent, mille kvaliteet on sülearvuti vastu pidamiseks üks kõige olulisemaid. Kuna see on sülearvuti üks kõige liikuvamatest osadest, siis ta kipub ka esimesena väsima. Midagi konkreetset siin välja tuua ei saa, see on pigem sellest, kuidas ekraani disain on õnnestunud ning millised materjale kasutatakse hingedeks. Meie soovitus: Tee eeltööd valitud sülearvuti kohta, kindlasti leidub internetis ülevaateid (review) erinevate mudelite kohta. Kui kätte võttes sülearvuti tundub "sült" ja ekraani KERGELT! painutades on ta ikkagi väga pehme siis ma pigem vaataks midagi muud. Hea test, mida poes proovida, on hoida sülearvutit ühe käega nurgast kinni ja tunda kui palju paindub sülearvuti iseenda raskuse käes.

Kõvaketas

Tänapäeval jätaks ma valikust välja kõik sülearvutid millel on AINULT pöörlev vanakooli kõvaketas. Pöörlev kõvaketas on vastupidiselt oma nimele üks suhteliselt õrn seade: piisab ainult sülearvuti kukutamisest ja ongi sinu kõvaketas katki. Lisaks on nad võrreldes tänapäevaste kõvaketastega (NVM, SSD) väga aeglased. Veel üks suur erinevus, mis kõvakettal võrreldes NVM ja SSD-dega on see, et kõvaketas peab füüsiliselt pöörlema, et andmeteni jõuda, mis aeglustab andmete saamist märgatavalt. NVM-del ja SSD-del on andmete kättesaamisaeg enamasti märkamatu. Aga mis sinna siis panna? Vastuseks: NVM või siis kehvema variandina SSD kõvaketas. Kui saab, tuleks valida NVM mis on PCIe siinil, see tagab kõige kiirema sülearvuti. Toome näitena andmete lugemise ja kirjutamise kiirused: NVM PCIe 2500/2200 MB/s SSD 550/520 MB/s Kõvaketas 180/120 MB/s Ehk siis NVM on ~20x kiirem kui klassikaline pöörlev kõvaketas. Meie soovitus: NVM, mis on PCIe siinil, suurus vähemalt 256 GB.

Mälu

Kui kõvaketas hoiab operatsioonisüsteemi ja sinu andmeid ka siis kui vool välja lülitatakse, siis operatiivmälu on see, mis on kasutusl arvuti töötamise ajal. Tänapäeval on kõik mälud täiesti rahuldava kiirustega ja ainus millest mina siinkohal lähtuks, on mälu suurus. Windowsi puhul oleks minimaalne 8 GB operatiivmälu, Linux on täiesti rahul ka 4 GB, kuid võiks samuti olla 8 GB, mis tagab natuke kindlama tuleviku. Meie soovitus: operatiivmälu 8 GB või rohkem - see peaks katma 70% inimeste vajadusest, Mänguritele ja graafikaga tegelevatele inimestele muidugi oluliselt rohkem, nt 32 või 64 GB.

Protsessor

Sama jutt nagu mälude kohta, et tänapäeva protsessorid on kõik nii võimsad, et tavalisel kontoritööl ja tavakasutajal kodus ei ole vahet, mis protsessor seal sülearvuti sees on, nad kõik teevad oma töö hästi ära. Pikka aega on valitsenud protsessorite maailma Intel, aga viimasel ajal on AMD jõudsalt tagasi pildile tulnud. Kuigi võimsus on varem oluline teema olnud ka tavakasutajate jaoks, on tänapäeval küsimuse all rohkem see, kui palju kulutab protsessor energiat ehk kui palju mõjutab see su sülearvuti aku igapäevast kestvust. Selle puhul on parim valida üldiselt protsessor viimaste aastate mudelite seast. Meie soovitus: Inteli seeriad millel on "i" täht ees mudelitel (nt Intel i7 7700K)

Välised ühenduvused

USB pordid

Enne sülearvuti ostu võiksid korra mõelda, et mis seadmeid sa koos sülearvutiga kasutama hakkad ja kui palju neid samaaegselt peaks järgi saama ühendada. Tuntud USB-pordist on tänapäeval kasutusel USB3 ja USB3.1 pordid. Nagu alati, siis mida aeg edasi, seda kiiremad nad on. Oluline on kogus, mitu USB porti sul vaja on. Odavamatel sülearvutitel või väiksematel sülearvutitel ongi ainult kaks USB porti ja kui juhtumisi ei ole sisse ehitatud ID-kaardi lugejat, aga sa igapäevaselt seda kasutad ja pidevalt on ka järel printer, siis võib juhtuda, et portidest jääb teinekord puudu. Sellele on ka lahendus: USB hub, kuid igasuguste lisaseadmete kasutamine, et saaksid lisaseadmeid kasutada kaotab natuke sülearvuti eesmärki olla mobiilne. Kui oled tihe reisija, siis tasub vaadata ka sellist funktsiooni, et sülearvuti suletud seisus annab USB port voolu välja. Sellisel juhul on võimalik kasutada suletud sülearvutit akupangana oma mobiiltelefoni või mõne muu seadme laadimiseks.

DVD-rom

Tänapäeva arvutid on väga õhukeseks läinud ja paratamatult tuleb see mingite seadmete arvelt. Nii on ka DVD-rom-iga, mida enamikel tänapäeva sülearvutitel enam ei ole. Saab kasutada välist DVD seadet. Pideva CD/DVD kasutus vajaduse puhul tasuks eelmise punkti (USB portide arv) juurde tagasi pöörduda ja kaaluda portide arvu.

Dokkimisvõimalus

See on oluline kontoriarvuti valikul, kuid võib ka kodustele kasutajatele vajalikuks osutuda. Viimasel ajal tulevad sülearvutid enamasti USB-C dokkimisvõimalusega aga ei pruugi üldse dokitavad olla. Kes veel ei tea, mis dokk on, siis see on sülearvuti järgi ühendatav statsionaarne seade, mille küljes on omakorda laadija, monitorid, hiired, klaviatuurid, võrgukaabel ja võib olla veel midagi. See võimaldab sul kontorisse tulla, sülearvuti ühe kaabliga järgi ühendada ja töötada nagu päris suure arvutiga.

HDMI ja DisplayPort

Sülearvuti monitori järgi ühendamiseks on enamlevinud kaks varianti: HDMI või DisplayPort-iga. Kui sa ühendad oma sülearvutit rohkem teleka ja projektori taha, siis võiks vaadata HDMI pordiga sülearvutit. Samas, üks ei välista teist, omavahel ühendamiseks on olemas vastavad adapterid... Meie soovitus: minimaalselt kolm USB3 porti ja vähemalt üks, kas siis DP või HDMI port.

Aku

Aku kestvus on tavaliselt sülearvuti tehniliste andmete juures määratud ja andmed võid sa julgelt korrutada 0,75-ga, et saada heal juhul reaalse aku kestvuse. Mänguritel ja graafikaga tegelevatel inimestel ei maksa muidugi ka seda 75% oodata, pigem jagada pooleks, kui kasutada sülearvutit otse aku pealt. Pidevalt kontoris oleval sülearvutil ei ole aku kestvus oluline, enamikel sülearvutitel on see minimaalselt 4 tundi. Meie soovitus: 8h+ aku kestvus. Mida parem aku kestvus, seda kallim ka sülearvuti hind.

Kaal

Antud komponent käib koos kõigega ja on otseses sõltuvuses kõikide muude komponentidega. Paraku on ka nii, et mida kergem, seda kallim on ka sülearvuti. Kaalu valikusse võtmine oleneb väga palju sellest, kuidas teda kasutatakse. Kui peamine kasutusala on kontoritööks ja teda ei tassita kaasa, siis ei ole see üldse argument. Aga kui su töö on liikuv ja sa pead pidevalt kaasas kandma, siis on see oluline.

Lisad

Veebikaamera

Enamikel sülearvutitel on veebikaamera küll olemas, aga mitte tingimata kõigil - ehk seda tasub enne üle vaadata. Veebikaamera valikul saab minna väga põhjalikuks, aga peamine, kuidas valida, on kaamera resolutsioon ja tema valgustugevus. Kui kaamera resolutsiooni saad sa sülearvuti andmetest lugeda, enamasti 720p, siis valgusjõulisusega pead toetuma teistele inimestele ja lugema internetist ülevaateid. Tasub eelistada ka sülearvuteid, mille kaamera on pigem üleval pool kui all, sest nii ei vaadata sulle alt üles.

Klaviatuuri valgustus

Kontoritööl pole klaviatuuri valgustus oluline, aga kui sa teed hämaras või pimedas tööd, ja sul ei ole klaviatuur "peas", siis klaviatuuri valgustus on abiks. Kahjuks on see ka selline lisa, mis lisab hinnale tunduvalt juurde. Ehk mõtle järgi, kas ikka on vajadus.

Bluetooth

Võiks olemas olla, saab näiteks seadmeid arvutiga ühendada alates kõrvaklappidest, fotoaparaadist kuni mobiiltelefonini.

ID-kaardi lugeja

Eestlastele on ID-kaardi mugav kasutus oluline. ID-kaardi lugeja vajadus sõltub sellest, kui palju sa ID-kaarti kasutad. Kui sa oled pigem SmartID kasutaja, siis ei ole see nii oluline lisa. Eriti on ID-kaardi vajadus ametnikel, notaritel ja teistel, kes igapäevaselt väga palju ID-kaarti kasutavad. On ka alternatiiv - väline USB-kaardilugeja. Samas ei taha sa seda ju koguaeg kaasas vedada.

Meie soovitus: Mõtle hoolikalt läbi, mida sa selle sülearvutiga tegema hakkad ja mis seadmeid sellega on vaja ühendada ning tee valik vastavalt sellele. Sülearvuti ei ole nagu suur lauaarvuti, kus puuduoleva komponendi saad välja vahetada või lisada. Sülearvuti on nii nagu sa ostad oma eluea lõpuni.

Kokkuvõtvalt võib soovitada, et sülearvutit valiks mina järgneva skeemi alusel:

  • Pane paika summa, mis oled nõus kulutama
  • Pane kirja oma nõuded, näiteks käesoleva kirjutise alusel
  • Võta valikusse mingi hulk arvuteid, mis mahuvad sinu hinna ja kriteeriumite sisse (piilu ka natuke paremaid!)
  • Uuri nende spetsiifiliste väljavalitud sülearvutite markide kohta
  • Filtreeri uuesti oluliselt väiksem kogus välja või saad juba valiku teha
  • Tee jälle uurimistööd ja kitsenda valikut nii kaua kuni jääb kaalukausile üks, mida sa ostma lähed

Mis puutub kirjatüki alguses mainitud tuttavasse, siis tema andis algselt soetatud kalli läpaka oma lapsele ja soetas omale uue. Kokkuvõttes oli uus sülearvuti samalt tootjalt aga inimliku resolutsiooniga, odavam ja klaviatuurivalgustusega. Lõpuks olid aga kõik osapooled rahul.

Võta meiega ühendust: